SkyRC eN20 Multi / Tamiya Laddare NiMh 1-2-3A 4-8cell 20W 240VAC



SkyRC eN20 Multi / Tamiya Laddare NiMh 1-2-3A 4-8cell 20W 240VAC
SKYRC eN20 NiMH / NiCd Charger är en högkvalitativ 100-240V AC-laddare, avsedd att ladda NiMH- och NiCad-batterier från 4-8 celler.
Kretskraften är 20W och max laddström kan nå 3A.
Det finns en LED som indikerar laddningsstatusen (klar för laddning / laddning / laddning).
Laddarens funktion är också mycket enkel.
Specifikationer:
AC Ingångsspänning: 100-240V, 50-60Hz
Utgångseffekt: 20W
Laddningsström (vald av strömbrytare): 1A, 2A, 3A
Batterityp (vald av strömbrytare): NiMH / NiCd
Battericellantal: 4-8 celler
1 LED för laddningsstatus
Dimension: 69,4 x 110,7 x 40,5 mm
Vikt: 175 g
LED-indikator som tydligt visar aktuell laddstatus:
• Grön LED blinkar: Laddaren är redo
• Röd LED lyser: Batteriet laddas
• Grön LED lyser: Batteriet är fulladdat
Ingår:
eN20 laddare
240VAC adapter med Euro-kontakt
Laddningsledning med T-kontakt och Tamiya-kontakt
| Artnr | SkyRC_eN20 |
|---|---|
| EAN / GTIN | 6930460001108 |
| Laddar | Ni-MH |
| Laddström max | 1 / 2 / 3A |
| Produkttyp | Batteri |
| Uteffekt | 20W |
| Spänning | 100-240V V |
| Passar varumärke | SkyRC |
| Cellantal | Ni-MH 4-8 |
| Längd | 70 mm |
| Bredd | 110 mm |
| Höjd | 40 mm |
| Vikt | 175 g |
- ‹